Ціна репутації

2022 28 Грудня

Теоретично репутація важлива для будь-якої компанії. Вона заробляється важко й довго та є для бізнесу надійним помічником. Особливо це стосується тих галузей, котрі оперують грошима та конфіденційною інформацією, не лише своїми, але й своїх клієнтів – наприклад, якщо говорити про банки та юридичні установи.

Проте важливість репутації часто буває недооцінена, що призводить компанії до серйозних, а іноді й фатальних наслідків. Яскравим прикладом цього може служити швейцарський банк Credit Suisse. Це другий за розміром фінансовий конгломерат у Швейцарії, котрий працює вже 166 років.

Швейцарські банки вважаються еталоном надійності, але представники Credit Suisse вирішили, що можна зламати ці стереотипи. Історія фінансових та корупційних скандалів цього банку розпочалася ще у минулому столітті та за своєю захопливістю не поступається бондіані. Ось лише найбільш гучні з них:

1986 р. Допомога філіпінському диктатору Фердинанду Маркосу та його дружині у відмиванні державних грошей – обидва вони були зареєстровані як клієнти банку за підробними іменами

1999 р. Японський підрозділ Credit Suisse допомагав своїм клієнтам приховувати збитки від фінансових перевірок. За це на банк було накладено штраф й навіть відкликано ліцензію в країні

2009 р. Допомога Ірану та Судану в обході накладених на них міжнародних фінансових санкцій. За це на Credit Suisse було накладено штраф у $536 млн.

2011-2017 р.р. Банк допомагає уникати податків своїм клієнтам у США, а також Німеччині, Італії та інших країнах Європи. Лише на користь США штраф склав $2,6 млрд.

2021 р. Участь у корупційних схемах у Мозамбіку. Загальна сума штрафів по цій справі склала $950 млн., а також було списано на користь Мозамбіку $200 млн.

2022 р. Було завершено першу у швейцарській історії справу щодо фінансової компанії, а саме по відмиванню грошей болгарського наркоділера Евеліна Банєва. Сума накладеного штрафу склала $2млрд.

Звичайно, зрозуміло, що подібні інциденти не могли відбуватися без участі топ-менеджменту компанії. Такою стала й загальна корпоративна культура Credit Suisse, що підтверджують також скандали, пов’язані з його співробітниками.

Так, в 2020 р. операційного директору банку П’єра-Олив’є Буе та начальника служби безпеки Урса Ронера, а пізніше й виконавчого директора Тиджана Тіама було звільнено за організацію нелегального спостереження за колишнім топ-менеджером компанії (мало місце навіть публічне з’ясовування стосунків між цим співробітником, Ікбалом Ханом, та Тиджаном Тіаном).

Відомо про шахрайство одного із співробітників, котрий в 2005-2015 р. обслуговував  прем’єр-міністра Грузії Бідзіну Іванішвілі та його родину. Коли шахрайство було викрите, банк сплатив клієнту в якості компенсації $500 млн., а сам шахрай – $130 млн.

Один із співробітників азійського підрозділу Credit Suisse погрожував насильством своїм колегам.

Операції, що стосувалися болгарського «кокаїнового скандалу», проводила співробітниця банку, за її словами, за вказівками свого керівництва.

Здавалося, що за великі гроші можна вирішити будь-які проблеми та продовжувати працювати. Проте клієнти не могли не відреагувати на численні інциденти. Справи йшли дедалі гірше.

Виходячи із власних звітів, збитки Credit Suisse в 2021р. склали $1,66 млрд. Капіталізація банку з весни 2021 р. впала втричі. Один з топ-менеджерів компанії, котра не захотіла співпрацювати з Credit Suisse, назвав його «найгіршим банком Європи».

Акції банку в 2007 р. на піку торгувалися за ціною $77,12, потім ціна падала та після ковідної пандемії встановилася на рівні $15, але згодом знов стала падати й у жовтні 2022 р. досягла історичного мінімуму – $3,92, впавши з початку 2022 року до початку жовтня на 55,2%.

Щоб запобігти банкрутства, Credit Suisse потребує масштабної реструктуризації. Станом на листопад 2022 р. для цього йому доведеться продати частину своїх активів на суму 2 млрд. швейцарських франків та знайти додатково ще 4 млрд. – на додаток до $1,5 млрд., що вже були залучені ще влітку 2022 р. А також скоротити штат на 9000 людей до 2025 р.

Експерти стверджують, що банк не є безнадійним, оскільки його коефіцієнт ліквідності та розмір капіталу задовільні. Проте, як ми побачили, репутація компанії не дозволяє впевнено казати про її майбутнє. У серпні-вересні 2022 року до банку прийшли новий керуючий та фінансовий директори. Чи будуть вони працювати серед іншого в бік зміни корпоративної етики та яких результатів досягнуть, покаже час.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *