Проблеми безпеки у сфері будівництва та як їх вирішувати

2022 20 Червня


В найближчі місяці в Україні розпочнуться процеси масштабної відбудови.

В результаті війни на території країни знищені тисячі об’єктів інфраструктури, сума збитків станом на початок травня 2022р. оцінюється в $600 млрд. З другого боку, країну покинули більше 3,5 млн. людей, а кількість загиблих та таких, хто зазнав каліцтв, ще неможливо порахувати.

Виходячи з цього, питання кадрового голоду постануть дуже гостро. Зокрема, в цій статті буде йтися власне про сферу будівництва, яка стане однією з найбільш затребуваних одразу після перемоги. Нагальною потребою для цієї галузі є проведення змін підходів до роботи з працівниками. По-перше, це необхідно для успішного виконання задач галузі. По-друге, це одна з умов успішної євроінтеграції України – думаю, що переважна більшість з нас усвідомлює, що це перестало бути просто декларацією, а стало ціллю розвитку країни та суспільства.

Для початку проаналізуємо деякі дані, які були актуальні до початку війни.

На будівництво припадало майже 15% від травм на виробництві зі смертельними наслідками. За даними Державної служби України з питань праці, за 9 місяців 2021 р. було травмовано 164 людини (з них 45 загинули), а за аналогічний період 2020р. – 144 і 32 людини відповідно. Треба наголосити, що це офіційні цифри, неофіційні значно вищі, але точних даних по них немає.

Причини, через які стаються нещасні випадки, експерти поділяють на три групи. Нижче – докладніше про них.

Організаційні причини.

  • Допуск до роботи людей, які не володіють необхідними знаннями техніки безпеки. Це сфера відповідальності 1) топ-менеджменту компаній, адже саме керівництво є відповідальним за життя та здоров’я робітників, 2) служби персоналу, котра має забезпечувати первинне навчання нових працівників та обов’язкову перевірку знань техніки безпеки ще до виходу їх на будівельний майданчик, та 3) начальників підрозділів, що мають проводити початкове навчання вже на робочому місці.

Окрім інструктажів, що проводяться перед та на початку роботи, необхідно також проводити періодичне навчання для поновлення знань правил безпеки, а також додаткові навчальні сесії у разі змін в законах, правилах, інструкціях і т.ін.

  • Недотримання правил техніки безпеки. Це є зона особистої відповідальності робітника. Є досить велика кількість людей, котра не усвідомлює цього фактору, тому необхідний контроль за такими робітниками з боку безпосередніх керівників та служби охорони праці.
  • Невиконання посадових обов’язків. Це є проблемою на всіх рівнях, про що ми докладніше поговоримо нижче.

Технічні причини – це, по-перше, недостатня кількість та якість засобів захисту, несправність виробничого обладнання; і по-друге, зовнішні технологічні фактори – відсутність своєчасного технічного огляду та ремонту обладнання, а також чинники, котрі безпосередньо впливають на безпеку роботи: недостатнє освітлення, неякісна вентиляція робочих приміщень і т.ін.

І нарешті, психофізичні причини нещасних випадків – втомленість, необережність, вживання алкоголю перед або в робочий час, нездоровий психологічний клімат в колективі. Треба звернути увагу на те, що, за спостереженнями фахівців, до аварій частіше потрапляють працівники з досвідом, котрі більше впевнені в собі і часто через те менш уважні.

Як ми бачимо, проблеми виникають на усіх рівнях. Давайте поговоримо також про ці рівні.

Якщо говорити про організацію процесу, то надзвичайною проблемою є залучення працівників без трудових договорів. Фактично це нелегальне працевлаштування, в такому випадку роботодавець не несе взагалі ніякої відповідальності за працівників, тому їх, як правило, відправляють на робоче місце без навчання, а у разі нещасних випадків люди не отримують жодних компенсацій, і компанія не повинна звітувати про них в державні інстанції. В тому числі й через це доводиться спиратися на цифри, значно нижчі за реальні.

Крім того, невеликі компанії намагаються економити на фахівцях з охорони праці, тому такі фахівці бувають на робочому місці не постійно і не здійснюють максимальний контроль ситуації щодо обладнання та ЗІЗів, а також виконання правил безпеки.

Стосовно спеціалістів з охорони праці – вони відповідають за технічну складову захисту робітників, їхнє навчання на усіх етапах після найму, а також взаємодію з начальниками ланок. Останнє є складною, але необхідною складовою рішення головної задачі – збереження життя та здоров’я людей. Існує також проблема упередженого ставлення до професії менеджерів з охорони праці як неважливої, тому що ці люди не беруть безпосередньої участі в процесі будівництва, але виконання їхніх задач потребує постійного фінансування та додаткових ресурсів служб HR та бригадирів на місцях. Але якщо уважно зробити підрахунок того, скільки при цьому грошей компанії здатна зберегти служба охорони праці, стає зрозумілим, що її повноцінна робота є інвестицією, вигідної для компанії.

Щодо служб персоналу, то їхні співробітники часто нехтують питаннями охорони праці через дефіцит кадрів на ринку праці та набирають людей, котрі з тих чи інших причин взагалі не можуть буди допущені до роботи (наприклад, схильні до частого вживання алкоголю). Тут треба розуміти, що наймання таких робітників вирішує задачу лише тимчасово, бо у разі нещасного випадку – а він найчастіше відбувається саме з людьми з зони ризику – знову постає задача шукати нового кандидата. В цьому світлі довший, але якісний пошук та підготовка працівника є більш вигідними. Така стратегія призводить до зниження плинності, а це вигідно як для компанії в цілому, так і для HR фахівців, бо дозволяє заощадити час та зусилля на процесі рекрутингу.

І нарешті, рівень, котрий неможливо ігнорувати – це власне робітники, котрі часто погоджуються працювати у небезпечних умовах та ризикувати своїм здоров’ям та життям, тому що це вважається нормальним. При цьому в Європі, стандартів якої прагне досягти Україна, безпеці співробітників приділяється дуже серйозна увага.

Таким чином, налаштування дієвої системи захисту людей на будівництві носить комплексний характер. Для ефективної роботи системи охорони праці необхідно виконати кілька кроків, причому виконати необхідно їх всі та на всіх рівнях, а саме:

  • Жорстке дотримання законодавчих норм щодо залучення співробітників, повна легалізація найму;
  • Розвиток системи навчання нових працівників та поновлення знань досвідчених будівельників;
  • Розвиток системи мотивації як фахівців з охорони праці, надання їм реальних інструментів управління, робота по підвищенню престижу цієї професії;
  • Використання якісних інструментів відбору кандидатів для служб HR;
  • Розробка дієвих заходів для попередження нещасних випадків.

Нажаль, існує ціла низка факторів, які перешкоджають виконанню цих планів, а саме: значний рівень корумпованості і всередині бізнесу, і в державних структурах; обмежені фінансові можливості невеликих підрядників; недбале ставлення з боку компаній до власних людських ресурсів та самих робітників до себе – як звичне прийняття низького рівня правового захисту. В результаті охорона праці часто фінансується за залишковим принципом та не може бути ефективно реалізованою.

Але наразі для українців відкрите вікно можливостей для втілення.

В ході донорської конференції щодо втілення плану Маршалла в Україні, яка відбулася 5 травня у Варшаві, Президент Євроради Шарль Мішель відзначив: «Ціль не в тому, аби відновити Україну минулого. Ціль – побудувати сучасну, процвітаючу Україну, спрямовану у майбутнє. Це означає, наприклад, що коли відбуватиметься відновлення інфраструктури, її важливо відновлювати у відповідності з потребами майбутнього, беручи до уваги зміни клімату, цифрову трансформацію світу та ті проблеми, з котрими ми стикаємося в ЄС та з якими стикається весь світ».

Такі масштабні задачі можливо виконати тільки при умові проведення докорінних змін у веденні бізнесу, зокрема в будівництві. Це стосується як адміністративних змін, так і змін на місцях, в тому числі у сфері охорони праці. Оновлені підходи дозволять вам, з одного боку, зберегти життя ваших співробітників, котрі стали ще більш дорогоцінними, ніж були. З другого боку, це є необхідною умовою для будування об’єктів європейського рівня. А з третього – це принесе в довгостроковій перспективі такі прибутки вашим компаніям, котрі варті грамотних інвестицій, в першу чергу – інвестиції в людей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *